A rossz alvástól károsodik az agy
Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) kutatóinak a Sleep című szakfolyóiratban ismertetett tanulmánya az első, amelyben ilyen összefüggésben elemezték az alvászavar következményeit.
Az alvási apnoe súlyos rendellenesség, az érintettek légzése alvás közben újra és újra “megakad”, előfordul, hogy akár több százszor is egy éjszaka alatt. Minden egyes ilyen esetben csökken a vérben az oxigén szintje, ami sok sejt károsodását okozza a szervezetben. Ha nem kezelik az állapotot, akkor magas vérnyomáshoz, szélütéshez, szívelégtelenséghez, cukorbetegséghez, depresszióhoz és más egészségügyi problémákhoz vezethet.
Követéses vizsgálatukba az UCLA alváslaboratóriumában kezelt nőket és férfiakat vonták be a kutatók. Tanulmányukban az érintett páciensek agyának fehérállományát vizsgálták orvosi képalkotó eljárással, majd a nemek közti eltérést elemezték.
Megállapították, hogy az alvási apnoe súlyosabb következményekkel járt a nők számára, agyuk fehérállományában komolyabb károsodást találtak, mint a férfiak agyában. Ezek alapján a kutatók azt javasolják az orvosoknak, hogy a nőknél korábban, már kisebb panaszoknál kezdjék meg az alvási apnoe kezelését – írta a ScienceDaily című tudományos ismeretterjesztő portál.
MTI