Tévhitek az alvásról
Alvásra mindenkinek szüksége van. Már néhány nap alváshiány után komoly pszichés zavarokat észlelhetünk, nem tudunk koncentrálni, könnyen ingerültté válunk, nehezebben végezzük el a napi teendőinket. Azon kívül, hogy pihentet, az alvás regenerálja az agyműködést, jó hatást gyakorol a stresszel és a betegségekkel szembeni ellenállásra, szabályozza a szélsőséges hangulatingadozásokat.
Álmatlanságban egyre többen szenvednek, az inszomnia a leggyakoribb alvászavar. Következménye lehet számos (például hormonális, idegrendszeri, vérkeringéssel, depresszióval vagy allergiával összeköthető) betegségnek, de maga az öregedési folyamat is előidézheti. Van, aki nehezen alszik el, míg más korán ébred. Egyesek minden kis neszre felriadnak, míg vannak, akik akár hetekig nem képesek aludni.
Bár az alvás meghatározó része életünknek, legtöbben alig fordítunk rá figyelmet. A legtöbb alvással kapcsolatos tévhit évtizedek vagy évszázadok óta él a köztudatban.
1. Alvás előtt jó lazítani, tévézni, netezni
Nem lehet úgy jót aludni, ha előtte az ember nagyon fényes dolgot nézeget. Több szakember azt sugallja, hogy sokan vesztegetnek el értékes perceket az alvásidejükből, mert közvetlenül lefekvés előtt a telefonjuk, a tévéjük vagy a számítógépük elektronikus fényében időznek. A gond az, hogy az alvás előtti erős fényinger megzavarhatja a bioritmust, elnyomhatja az alvást elősegítő, melatonin nevű hormon kibocsátását. Mindehhez hozzá kell tenni, hogy az alvás előtti fény kérdése bonyolult: nem minden fény hat egyformán a szervezet ciklusaira. Ráadásul mindenki másképp reagál ugyanannyi fényre. Van, aki az erős fényhatást követően órákig nem tud elaludni, ugyanakkor vannak, akik békésen horkolnak a bekapcsolt nagyképernyős tévé előtt is. A szakemberek azt javasolják, hogy aki semmiképp nem tud lemondani a tévézés vagy a számítógépezés örömeiről, de a fény alvási nehézséget okoz számára, használjon olyan szemüveget, mely kiszűri a legkárosabb sugárzásokat. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy más is állhat a
az alvászavarok hátterében. Például az, ha valaki felzaklatja magát lefekvés előtt.
2. Az alvás nem csupán testi funkció
Az alvás biológiai és fiziológiai rendszer, hasonló a szív- és érrendszerhez vagy az idegrendszerhez. Csakúgy, mint ezek, az alvás is igen nagy egyéni eltéréseket mutat.
3. Aki kevesebbet alszik, több kalóriát éget el
Rövid távon ez igaz lehet, de lefogyni nem lehet kevés alvással. Az álmatlanság növeli az étvágyat, ami gyakran vezet hízáshoz.
Forrás: karpatinfo.net