Alvás közbeni rángatózás

Tapasztalta már, hogy mikor az igazak álmát aludta, hirtelen felébred, és a teste hirtelen összerándult? A National Sleep Foundation becslése szerint a felnőttek mintegy 70%-a tapasztalja időközönként a jelenséget, ám a többség nem is emlékszik rá.

Nos, ennek megvan a maga oka, és a tudomány igazolta magyarázatát.

A tudósokat régóta érdekli, mitől van ez. A jelenséget hypnick rándulásként azonosították, vagy elalvó rándulásnak is hívják. Olyan, mint amikor zuhanunk, majd hirtelen megállunk a levegőben. Nagyon kellemetlen érzés, amit sokan nem szeretnek.

Egy ősi elmélet szerint, ilyenkor egy démon fojtogatja az embert – természetesen ez nem életszerű magyarázat.

Az orvosok nem teljesen biztosak abban, miért ébredünk időnként ilyen kellemetlenségekre, ám több elmélet is létezik ezzel kapcsolatban. Az egyik ilyen feltevés, hogy egyszerűen csak az idegrendszerünk kapcsol kicsit nehézkesen alvó üzemmódba. Ahogy lassul a szívritmus, csökken a testhőmérséklet, úgy változik az izom állapota is, ami néha rándulásokat okoz.

A legreálisabb elmélet szerint a jelenség akkor következik be, ha valaki túl gyorsan elalszik, általában a kimerültség miatt. Ilyenkor a pulzus és a légzés túl gyorsan lassul le. Ha valaki gyorsan halad az alvás ezen szakaszán, akkor a szervezetet ez összezavarja, és azt kezdi érzékelni, hogy haldoklik. Ezután a szervezet gyorsan magához térít minket, hogy ne “haljunk meg”. Így megszűnik az általa hamisan érzett vészhelyzet, és újra visszatér a szervezetünk rendes működése.

A szakértők kimutatták, hogy ezen rándulásokat megnöveli a koffein vagy az alkohol, illetve a dohányzás is.

Vannak módszerek rá, hogyan lehet elkerülni ezt a kellemetlen érzést. Például igen jó hatással van az alvás minőségére ha délután kettő óra után már nem fogyasztunk semmit sem, ami koffeint tartalmaz, és elalvás előtt relaxálunk. Elalvás előtt fél órával ki kell kapcsolni a tévét, a számítógép képernyőjét és a telefonod – ezek ugyanis rontják az alváshoz és regenerálódáshoz szükség hormon, a melatonin termelődését. Ugyanígy nem tanácsolt az esti órákban alkoholos italt fogyasztani vagy munkahelyi levelezést olvasni. (Forrás: most.hu, femina.hu)

Fontos: A hipnikus rándulások alapvetően ártalmatlanok, ám ha nagyon rendszeresen előfordulnak, azzal romolhat az éjszakai alvás minősége, és értékes időt rabolhatnak el pihenéstől. Éppen ezért javasolt ilyen esetekben, hogy a fenti módszerek mellett keresse fel mielőbb alvásgyógyász szakorvosunkat, Dr. Vida Zsuzsannát.