Alvás világkonferencia – éjszakai holdhatások
Sorozatunk a spanyolországi Valenciában 2013. szeptember 29-én kezdődő Alvás Világkongresszus eseményéhez kapcsolódóan folyamatosan közöl a témához kapcsolódó információkat.
Az égitestek úgynevezett georitmusa kétségtelenül hatással van az életritmusunkra és az életmódunkra. Kiváltképp az alvás az az élettani folyamat, ahol tetten érhető például a Hold hatása.
Nem éppen a holdkórosokra kell gondolnunk, hanem a tudományosabban hangzó circalunár hatásokra, az „éjszakai” égitest geofizikai hatásainak a következményeire. A Holddal kapcsolatos emberekre gyakorolt úgynevezett hatás megfigyelések igen régmúltba vezetnek.
Ahogyan régóta ismert, hogyan befolyásolja az árapály jelenségét, ugyanúgy számos legenda szövődött a lélek és az élet különböző ciklusaira gyakorolt hatásairól is. A hold hatásai szinte a termékenység valamennyi formájával kapcsolatban állnak. Az álmok alakításában is tulajdoníthatunk neki szerepet, miképpen a tudat és a tudattalan megnyilvánulásaiban is. Napjainkban a svájci University of Basel (UB) alváslaboratóriumban végzett alvási kutatások foglalkoznak a holdhatásokkal, az alváskutatók nem kis érdeklődésétől kísérve.
Egy speciális kórteremben harminchárom önkéntes alvási szokásait, korcsoportok szerint elkülönítve vizsgálták. Az alvókra szerelt műszerek közvetítésével agy rezonancia mintákat, szemmozgásokat és a hormonszintek állapotváltozásait figyelték a különböző holdciklus szakaszokban. A kutatócsoport megállapította, hogy teliholdnál gyengébb minőségű alvást tapasztaltak, mint más holdállásoknál, még abban az esetben is, amikor a kísérlet alanyai a holdat nem láthatták. Az elalvási idő is hosszabb volt átlagosan öt perccel, és az átlagos alvási idő pedig 20 perccel rövidült. A Current Biology folyóiratban közzétett kutatás eredményeiről a szeptember végi valenciai Alvás Világkongresszuson is szó lesz, különös tekintettel arra, hogy a kutatás egyik vezetője, Christian Cajochen megerősítette: ez az első megbízható tudományos bizonyíték arra, hogy, Hold ritmusa milyen módon befolyásolja az alvás szerkezetét.
Forrás: G.Németh György