Asztma és rossz alvás – van kapcsolat!
Egy új kutatás szoros összefüggést fedezett fel a két betegség közt: az asztmás felnőttek körében magasabb az alvás közbeni légzéskimaradás veszélye. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológust, a Tüdőközpont orvosát a megelőzés lehetőségeiről kérdeztük.
A Journal of the American Medical Association folyóiratban megjelent vizsgálatban 550 férfi és nő vett részt. Valamivel több mint 15 százalékuk diagnosztizált asztmás beteg. A kutatás 1988-as indulásakor a 30 és 60 év közötti résztvevőknél négy évente végeztek általános egészségi állapotuk felmérésére kérdőíves vizsgálatot, s ezzel együtt sor került éjszakai alvásvizsgálatra is. Az első kontroll során a kutatók megállapították, hogy négy év alatt az asztmás résztvevők 27 százalékánál alakult ki az alvási apnoe nevű betegség, szemben a nem asztmás betegeknél tapasztalt 16 százalékos előfordulással. A vizsgálat teljes idejét figyelembe véve a kutatók úgy találták, hogy az alvási apnoe kockázata mintegy 40 százalékkal magasabb az asztmás betegek körében. A betegség kialakulásának esélye pedig az asztma fennállásának idejével egyenes arányban nő.
Miért érdemes komolyan venni az összefüggést?
“Alvási apnoe során az arra hajlamos egyéneknél sorozatos felső légúti elzáródások alakulnak ki, egy éjszaka folyamán akár több százszor is. Ez ismétlődő légzéskimaradáshoz és a vér oxigén szintjének, ill. a szervezet oxigén ellátottságának csökkenéséhez vezet” – magyarázza dr. Potecz Györgyi. – “A betegség enyhébb és súlyosabb panaszokat is okozhat. A betegek reggel nehezen kelnek ki az ágyból, kialvatlanok, nappal fáradtabbak, idegesebbek lehetnek, koncentrációs képességük csökken, gyakran jelentkezik fejfájás. A hosszú ideje fennálló, kezeletlen alvási apnoe azonban már ennél komolyabb szövődményekkel jár: növeli a szív-és érrendszeri betegségek,pl. magas vérnyomás betegség, a cukorbetegség, kialakulásának veszélyét. Alvási apnoe-ban szenvedő betegek körében nagyobb a kamrai ritmuszavar, szívmegállás és agyvérzés kockázata is. Külön fejezet a reflux betegség-asztma-alvási apnoe szindroma összefüggése, ill.együttes fennállása. Mint tudjuk, a reflux betegség és az asztma sokszor együtesen jelenlévő és egymást súlyosbitó kórképek. Az alvási apnoe szintén oda-vissza kórosan befolyásolja mindkettőt.”
Mit tegyenek az asztmás betegek, hogy megelőzzék az alvási apnoe kialakulását?
Az asztma- és allergiás nátha megfelelő kezelésével részben a légutak optimális állapotban tartásával, részben a gyakran együttesen fennálló betegségek tüneteinek csökkentésével tehetnek a betegség ellen. Hosszú távon a horkolás is reflexes mechaniznusok alapján hajlamosit a garati izomrenyheségre, ami az apnoe egyik oka. Fontos a reflux megfelelő kezelése, ill. a súlyfölösleg-elhizás megelőzése rendszeres mozgással és tudatos étkezéssel.
Már kialakult betegség esetén a CPAP kezelés javíthat az asztmás tüneteken is?
Az apnoe során kialakuló oxigénhiány közvetlen módon is súlyosbithatja az asztmás tüneteket. Közvetett módon aszervezet stressz-reakciójának részeként különböző gyulladásos mediátorok szabadulnak fel, amik az asztmás gyulladást is fokozzák. Az apnoe optimális CPAP kezelésével ezen komponensek hatása csökkenthető. A megfelelő nyomás érték, és ennek gyakoribb ellenőrzése nagyon fontos!
www.tudokozpont.hu