Sleepfriendly/Alvásbarát Termék Program

A nemzetközi kutatási metódusokat is felhasználva kívánja összevetni a hazai alvás szokásokat a Magyar Alvás Szövetség 2022-ben. Az idén megkezdődött az országos alvásminőség-mérés program előkészítése, elsősorban a három műszakos, éjszakai munkarendben dolgozók alvási szokásait és körülményeit vizsgálják, amelyeket összevetnek a nemzetközi adatok mellett a saját, nyolc évvel ezelőtti felméréseik tapasztalataival. Annak érdekében, hogy az emberek megértsék az egészséges alvás fontosságát, ezek az alvás kutatások értékes adatokhoz, és ezeken alapuló hasznos következtetéshez vezetnek.

Az alvó ember számára az alvási felülete sokkal fontosabb, mint azt korábban gondolták az alváskutatók. A világ egyik legnagyobb mintán alapuló alváskutatása, A “Sleemon China Sleep Index 2021” jelentését több, mint egymilliárd minta értékelése alapján hozták nyilvánosságra: a felmérés szerint a fogyasztók 78,5%-a gondolja úgy, hogy matracait rendszeresen cserélni kell. 47,7%-a úgy véli, hogy egy matrac minőségi garanciális ideje 4-6 év. A jelentés arra is rámutat, hogy a fogyasztók mindössze 16,7%-a tudja követni ezt a gyakoriságot, ami alacsonyabb, mint a matraccsere gyakorisága Európában és az Egyesült Államokban (ötévente egyszer).

A jelentés azt is megállapítja, hogy minél fiatalabbak a vásárlók, annál rövidebbnek tartják a matracaik élettartamát. Az eredmények azt is mutatják, hogy az emberek egyre jobban tudatában vannak annak, hogy rendszeres időközönként cserélni kell a matracaikat. Tehát ha egy matracnak megvan a minőségi garanciális ideje, hány matracra is van szükségünk az életünk során? A jelentés szerint az átlagos szám 8,2. A hazai és külföldi kutatásokat összevetve a Sleemon a matraccsere első ipari szabványát javasolja Kínában, vagy akár a világon: nyolc matracra van szükség az emberek egész életében az egészségesebb alvási környezet eléréséhez. A jelentésben szereplő 1,28 milliárd kínai alvási viselkedés elemzése alapján a matracoknak meg kell felelniük az emberi élet különböző szakaszainak.

A jelentésben az emberi élet nyolc szakaszra osztható. A nyolc különböző szakasz közé tartozik a „csecsemőkor”, „serdülőkor”, „főiskolai évek”, „felnőtt életkezdés”, „házasság”, „terhesség”, „középkor” és „időskorúak”. Mindegyiknek meg kell felelnie a meghatározott alvási normáknak: például a csecsemők és serdülők egészséges fejlődése egészen más alvási körülményeket kíván, mint például fiatal vagy a középkorú felnőtteknél, vagy az idősek körében. Ráadásul az emberek életük egyharmadát matracon töltik, vagyis fekvőhelyüknek ez az alapja. A matracokat, mint az alvás legkritikusabb eszközét, rendszeresen cserélni kell, hogy megfeleljenek ezeknek a különféle igényeknek.

Összességében a „nyolc matrac egy életben” egy olyan felosztás, amely az emberi életszakaszokban szükséges matracok különböző funkcióira épül. Ez az ajánlás a Sleemon és a CSRS által közösen alapított első nemzetközi mélyalvás kutatóközpont által nyert következtetés az alvástudomány legújabb kutatásán alapul. Az egészséges alvás ismereteinek népszerűsítésével a matractermékek innovatív kutatása és fejlesztése trenddé válik a különböző életszakaszokban élő emberek igényei szerint – vonja le következtetését a kutatócég.

A Magyar Alvás SZövetség 2022-ben induló Sleepfriendly/Alvásbarát Produkt/Termék programja nemcsak az emberek alvásának a jobbításához nyújthat segítséget, hanem például – egy javasolni kívánt nemzeti matraccsere-szabvány kialakításával – hozzájárulhat a magyar bútoripar innovatív fejlődéséhez, és az alvás tudomány új irányainak a kialakításához. 2022-ben a Magyar Alvás Szövetség meghirdeti a Sleepfriendly Product programját, aminek keretében elsőként a matracok minőségét vizsgálják. Eredményhirdetés 2022. márciusában, az Alvás Világnapján Budapesten.A minőségi alvást segítő termékek teljes körére kiterjedő koncepció az innovatív technológiai fejlesztésektől, a legújabb technológiák alkalmazásán át olyan erdményeket hozhat, amely segíti az embereket abban, hogy jól aludjanak – áll a Magyar Alvás Szövetség közleményében.